| |

BADANIE ODBYTU I ZEWNĘTRZNYCH NARZĄDÓW PŁCIOWYCH

Przez oglądanie okolicy odbytu możemy stwierdzić szereg spraw chorobowych, jak przeczo,sy, żylalki, wypadnięcie odbytnicy, wykwity skórne (kiłowe!) oraz ewentualną obecność owsików.

U chłopców oglądamy prącie, ujście cewki, wymacujemy obecność obu jąder w mosznie.

U dziewczynek badamy rozwój dużych warg sromowych, oglądamy ujście cewki i pochwy (wyciek).

BADANIE UKŁADU NERWOWEGO – Zwykle badanie układu nerwowego polega na stwierdzeniu reakcji źrenic na światło, objawu Cłwostka, odruchów kolanowych, sztywności karku, dermografizmu oraz wrażliwości mięśni na ucisk — wystarcza to w bezwzględnej większości przypadków.

W razie najmniejszego podejrzenia na podstawie wywiadów lub dotychczasowego badania należy uzupełnić badanie w kierunku istnienia objawów oponowych (napięcie i wypuiklenie ciemiączka, opukiwanie czaszki, objawy Brudzińskiego i Kerniga) oraz wykonać nakłucie lędźwiowe.

Szczegółowe badanie neurologiczne, psychiatryczne lub określenie inteligencji, opisane w odpowiednich rozdziałach, są konieczne w specjalnych przypadkach.

BADANIE USZU – Badanie wrażliwości na ucisk skrawka i wyrostka sutkowatego łącznie z dokładnym obejrzeniem jego okolicy jest konieczne we wszystkich przypadkach bez wyjątku, gdyż zapalenie ucha współistnieje często z różnymi schorzeniami wieku dziecięcego, zwłaszcza u niemowląt, również w przypadkach, w których ani wywiady, ani skargi dziecka, ani też jego spostrzeganie przez lekarza nie wskazują na tę możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *