| |

Ból całych grup mięśniowych

Istota choroby polega na bolesności całych grup mięśniowych ból jest niekiedy bardzo silny, pojawia się nagle i towarzyszy mu skurcz mięśni. Cechą charakterystyczną jest to, że spokój i ciepło łagodzą dolegliwości. Podobny przebieg dolegliwości jak w uszkodzeniach krążka międzykręgowego oraz ustępowanie pod wpływem fizykoterapii powodują wiele nieporozumień i skłonności do leczenia uszkodzeń krążka sposobami nie dającymi pożytku .

Z chorób gośćcowych, uważanych za ewentualną przyczynę bólów krzyża, należy wymienić tzw. gościec mięśni, fibrositis intermuscularis oraz zespól Lofgrena (sarcoidosis acuta). Należy jednakże wyraźnie podkreślić, że wymienione trzy jednostki chorobowe powodują dolegliwości o niewielkim nasileniu i dają się szybko wykluczyć.

Skolioza. Pogląd, w myśl którego skolioza musi prowadzić do bólów krzyża, jest obecnie kwestionowany. Warte zauważenia obserwacje poczynili w tej dziedzinie Jackson, Simmons i Stripinis. Badacze ci poddali obserwacjom 197 osób dotkniętych idiopatyczną skoliozą oraz 180 osób zdrowych. Stwierdzono, że zapadalność na bóle krzyża była w obydwu grupach taka sama, z tym że na silniejsze dolegliwości cierpieli skoliotycy. Ważne znaczenie ma chyba to, że u osób ze zdrowym kręgosłupem do poprawy dochodzi aż w 64%, a tylko w 17% u skoliotyków. U tych ostatnich ból wzrasta z wiekiem oraz wiąże się z zaawansowaniem skoliozy. Bardziej cierpią chorzy ze skoliozą lędźwiową (z reguły skrzywienia kompensacyjne!). Ból umiejscawia się po stronie wklęsłości skrzywienia i wychodzi zarówno z krążka między kręgowego, stawów między wyrostkowych, jak i z korzeni. Leczenie zachowawcze często jest bezskuteczne, wskazane jest więc leczenie operacyjne, które przynosi złagodzenie objawów w 83% przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *