| |

CHOROBA PIĄTA (RUMIEŃ ZAKAŹNY)

Rumień zakaźny (erythema infectiosum) występuje przede wszystkim u dzieci w wieku szkolnym, ale zdarza się i wśród dorosłych. Zarazek jest nie znany. Okres wylęgania trwa 7—14 dni. Zwykle bez poprzedzających objawów zjawia się gorączka i występuje wysypka na twarzy. Wysypka rozprzestrzenia się na policzki, pozostawiając nie zajętą okolicę trójkątną między fałdami nosowo-policzkowymi, podobnie jak w płonicy. Na szczycie rozkwitu wysypki żywe zaczerwienienie policzków ma charakterystyczny wygląd „skrzydeł motyla”. Występujące wykwity na kończynach, na pośladkach i na tułowiu początkowo jako małe, żywoczerwone plamki, szybko się powiększają, zlewają się ze sobą, przez co powstaje różnolity rysunek kół i girland. Wkrótce środek wykwitów ulega zblednięciu, lekko sinieje, a wreszcie stopniowo przybierając barwę szarą wykwity giną ,po 6—1-0 dniach bez łuszczenia. Choroba przebiega łagodnie, bez powikłań. We krwi stwierdza się w okresie początkowym leukopenię i eozynofilię.

Do dziś nie rozstrzygnięto, czy rumień zakaźny stanowi jednostkę chorobową sui generis oraz czy jest to istotnie choroba zakaźna.

Przebycie choroby pozostawia trwałą odporność. W nietypowych przypadkach należy różnicować z odrą, płonicą, różyczką, rumieniem wysiękowym wielopostaciowym lub wysypkami pochodzenia toksycznego.

Choroba szósta (exanthema subitum, roseola infantum) jest ostrą chorobą zakaźną, występującą przeważnie u dzieci najmłodszych — u niemowląt i dzieci do 3 lat. Choroba zaczyna się nagle wysoką temperaturą do 39—4-0°, trwa zwykle 3 dni po gwałtownym spadku gorączki, a niekiedy w ostatnim dniu jej trwania występuje na. skórze wysypka drobna plamisto-grudkowa, która po 24—48 godzinach ginie bez śladu.

Czynnikiem etiologicznym jest wirus, który jest bardzo rozpowszechniony. Wislcutek tego dzieci ulegają zakażeniu już bardzo wcześnie. Okres wylęgania choroby trwa 7—12 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *