| |

CHOROBA REUMATYCZNA UTAJONA

Etiopatogeneza choroby reumatycznej utajonej nie wymaga osobnego omówienia, ponieważ jest taka sama jak w ostrej chorobie reumatycznej.

Mniejsze nasilenie procesów alergicznych tłumaczy nam delikatniejsze uszkodzenie narządów wewnętrznych w tej postaci choroby, uchwytne klinicznie jedynie wnikliwą obserwacją i starannym badaniem chorego. Utajona choroba reumatyczna może w każdym czasie przejść w ostrą chorobę reumatyczną i może zaistnieć także po ustąpieniu ostrego rzutu choroby reumatycznej w okresie spokoju.

Do charakterystycznych objawów choroby reumatycznej utajonej należą powtarzające się często w wywiadzie schorzenia górnych dróg oddechowych, ogólne osłabienie, upośledzenie łaknienia, utrata wagi, bóle brzucha i kończyn o zmiennej lokalizacji. Czasami mówi się o tzw. brzusznym zespole choroby reumatycznej u dzieci. Objawy bólowe w prawym dole biodrowym z podrażnieniem otrzewnej, z podwyższoną temperaturą ciała, zwiększoną liczbą krwinek białych i przyspieszonym opadaniem krwinek czerwonych mogą nasuwać podejrzenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Dobrze zebrany wywiad i inne objawy choroby reumatycznej nie powinny nastręczać trudności diagnostycznych. W przebiegu choroby reumatycznej utajonej mogą występować objawy wskazujące na uszkodzenie układu krążenia lżejszego stopnia, jak: łatwe męczenie się, duszność wysiłkowa, nieokreślone bóle w okolicy serca, dalej objawy świadczące o zaburzeniach ośrodkowego i wegetatywnego układu nerwowego: zawroty i bóle głowy, pocenie się, łatwe ziębnięcie, osłabienie lub wzmożenie pobudliwości nerwowej i lęki nocne. Wyrazem chwiejnośoi układu naczynioruchowego jest bladość powłok skóry, a wyrazem uszkodzenia naczyń krwionośnych są często spostrzegane krwotoki z nosa. Temperatura ciała ma przebieg nierzadko prawidłowy, częściej jednak występują nieznaczne wzniesienia ciepłoty ciała lub nieregularne większe wyskoki. Badaniem przedmiotowym stwierdzić można nieczyste lub głuche tany serca, a czasami nawet dyskretne szmery dodatkowe. W obrazie radiologicznym może wystąpić powiększenie sylwetki serca już wówczas, gdy nie stwierdza się jeszcze żadnych zmian osłuchowych. Mogą być również odchylenia w obrazie krzywej elektrokardiograficznej. Opadanie krwinek czerwonych jest tylko nieznacznie przyspieszone lub jeszcze prawidłowe. Liczba krwinek białych nie ulega znaczniejszym przesunięciom. Niekiedy tylko stwierdza się niewielką leukocytozę z przesunięciem w lewo. Zwiększenie anty- streptolizyn w surowicy krwi i odchylenia w proteinogramie mogą być dużą pomocą w ustaleniu rozpoznania. Leczenie — jak w ostrej chorobie reumatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *