| |

Efekty działania androgenów w okresie dojrzewania

Zależne od testosteronu i jego metabolitów różnicowanie, rozwój i zmiany patologiczne w obrębie typowych narządów docelowych dla andro- genów nazywa się działaniem androgenowym. Natomiast działanie tych steroidów w obrębie innych somatycznych tkanek, takich jak wątroba, nerki, kości i mięśnie, nazywa się działaniem anabolicznym. Molekularny mechanizm ujawniania się obu rodzajów działania jest ten sam.

Okresem życia, w którym działanie androgenów ujawnia się najwyraźniej i jest dostępne kontroli klinicznej, jest okres fizjologicznego dojrzewania płciowego u chłopców oraz postęp zmian wywoływanych podawaniem androgenów podczas leczenia hipogonadyzmu prepubertalnego. Niektóre cechy androgenizacji mogą ujawnić się także u kobiet w okresie życia płodowego, dojrzewania płciowego i po tych okresach z przyczyn chorobowych (guzy maskulinizujące, zespół nadnerczowo-płciowy) lub z powodu przyjmowania preparatów androgenowych (np. u kobiet z transseksualizmem). Efekty działania androgenów nazywa się wtedy maskulinizacją poandrogenową.

Efekty działania androgenów w okresie dojrzewania: w zakresie zewnętrznych narządów płciowych zwiększa się wielkość prącia i moszny, pojawia się pigmentacja skóry tych narządów. Skóra moszny ulega pofałdowaniu. Zmiany w zakresie owłosienia polegają na wzroście wąsów i brody oraz występuje cofnięcie się przedniej linii włosów głowy w obu okolicach skroniowych. Pojawia się owłosienie łonowe, przybierając kształt rombu. Wyrastają włosy pachowe, włosy na tułowiu, kończynach i w okolicy odbytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *