| |

Erekcja prącia – ciąg dalszy

Erekcja powstająca na drodze prostego odruchu rdzeniowego zapoczątkowywana bywa przez stymulację zakończeń nerwowych żołędzi prącia. Pobudzenie przebiega przez nerw grzbietowy prącia oraz przez nerw sromowy do ośrodka erekcji znajdującego się w krzyżowym odcinku rdzenia kręgowego (segmenty S-l do S-2), który leży na wysokości pierwszych kręgów lędźwiowych. Z ośrodka tego wychodzą włókna przy- współczulne, które przez nerwy miedniczne dochodzą do-zwojów mied- nicznych, a stąd, jako włókna pozazwojowe (nn. erigentes) przedostają się do ciał jamistych, gdzie wywołują odpowiednie zmiany.

Erekcje powstają najczęściej na skutek bodźców z receptorów zmysłowych, które docierają do kory mózgowej, a z niej do ośrodków seksualnych mieszczących się w międzymózgowiu. Stąd bodźce biegną przez rdzeń przedłużony i kręgowy do ośrodka erekcji mieszczącego się w rdzeniu krzyżowym część ich już w górnych odcinkach rdzenia lędźwiowego „odgałęzia się” i przebiega pi’zez gałązki współczulne wychodzące z rdzenia lędźwiowego i poprzez splot podbrzuszny (nerwowy) bezpośrednio do prącia.

Erekcja może też powstawać bez pobudzeń płynących z obwodowych receptorów zmysłowych. Kora mózgowa może bowiem sama stwarzać tego rodzaju pobudzenia na drodze wyobrażeń wytwórczych lub odtwórczych. Dalszy przebieg pobudzeń jest taki sam jak poprzednio opisany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *