| |

Estramustyna i jej zastosowanie

W przypadkach stwierdzenia braku poprawy po kastracji u chorych odpornych na estrogeny stosuje się tzw. leki z rezerwy, -jak estramusty- na (Estracyt), która jest steroidem o swoistym działaniu cytostatycznym, utrzymującym się w komórce guza gruczołu krokowego przez kilka godzin, dzięki połączeniu się tego leku z receptorem białkowym komórki. Estramustyna pozostaje nie zhydrolizowana i penetruje jądro. Hamuje wydzielanie gonadotropin folitropiny i lutropiny i działając jako słaby estrogen hamuje 5a-reduktazę, zapobiegając powstawaniu 5a-dihydrote- stosteronu w komórce gruczołu krokowego. Do największych powikłań po leczeniu estramustyną należy zakrzepowe zapalenie żył, leukopenia i trombocytopenia, jak również uszkodzenie wątroby.

Estramustynę (Estracyt) podaje się początkowo dożylnie w dawce 300 mg/24 h przez 20 dni i następnie 300 mg dożylnie 2 razy w tygodniu lub w tabletkach po 140 mg, 2-4 tabletki dziennie przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Obowiązuje kontrola wg zasad podanych wyżej. Ponieważ

estramustyna jest również lekiem hormonalnym o działaniu słabego estrogenu, należy ją podawać z bromokryptyną w dawce 2 razy 1 tabletkę po 2,5 mg [14]. .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *