| |

Gruczoły sutkowe

Sutki (mammae) są narządem parzystym, służącym do wydzielania mleka, właściwym wszystkim ssakom, do których należy również człowiek. Piersi kobiet stanowią ważną trzeciorzędową cechę płciową. Rozwijają się one w okresie pokwitania i tworzą obustronnie półkuliste wzniesienie przed przednią powierzchnią klatki piersiowej na wysokości 3-7 żebra. Formy i właściwości piersi są bardzo różnorodne, odpowiednio do wieku, rasy i właściwości fizjologicznych (okres dojrzewania, menstruacja, laktacja, menopauza, podniecenie seksualne). Każda pierś położona jest osobno najczęściej jedna ma nieco większą objętość niż druga.

Skóra pokrywająca piersi jest bardzo delikatna, pokryta subtelnymi włoskami. Na środku piersi znajduje się cylindryczna lub stożkowata brodawka sutkowa, w której uchodzą przewody mleczne w liczbie 12 – -15. Kolor brodawki może być zmienny (od różowego do ciemnobrązowego). Brodawka sutkowa otoczona jest przez silnie pigmentowaną okolicę skóry, która nazywa się otoczką brodawki sutkowej. Brodawka oraz otoczka brodawki posiadają włókna mięśniowe, których skurcz powoduje erekcję brodawki oraz zmarszczenie się otoczki brodawki.

Część czynnościową piersi tworzą gruczoły sutkowe, skupione w pła- cikach ułożonych promieniście wokół brodawki sutkowej, przetykane tkanką tłuszczową, od której ilości zależy wielkość piersi. Przekrwienie piersi powoduje ich nabrzmiewanie przed miesiączką. W czasie ciąży gruczoły sutkowe rozrastają się. Pod koniec ciąży zaczynają wytwarzać mleko, które wydostaje się przez przewody mlekowe. Po laktacji – podobnie jak w okresie klimakterium – bardzo często dochodzi do opuszczenia się piersi. W wieku starczym gruczoły sutkowe prawie całkowicie zanikają podobnemu zanikowi może też ulegać otaczająca je tkanka tłuszczowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *