| |

GRUPY BADANYCH MĘŻCZYZN – ROZWINIĘCIE

Druga grupa pacjentów obejmowała 164 osoby z zaburzeniami potencji. Większość z nich została z tego powodu skierowana do kliniki 31 Seksuologia biologiczna lub zgłosiła się dobrowolnie do badań. Pozostałe osoby badane – oprócz zaburzeń potencji – leczone były z powodu podstawowych schorzeń (epilepsja, narkolepsja). Na impotencję lub obniżoną potencję jako jedyny objaw (impotencja oligosymptomatyczna) cierpiały 53 osoby, 26 z nich miało znaczne zaburzenia potencji u pozostałych 27 osób z tej grupy zaburzenia potencji (jako jedyny objaw) występowały od dłuższego czasu (co najmniej jeden rok), lecz te osoby badane nia zgłosiły się wcześniej do lekarza. O oligosymptomatycznej impotencji mówimy wtedy, gdy osobnik nie ma trudności w pełnieniu obowiązków zawodowych, gdy nie przejmuje się nazbyt swą impotencją, nie próbuje kompensować swej dolegliwości, a przy tym nie czuje się pokrzywdzony.

Oprócz grupy pacjentów z oligosymptomatycznymi zaburzeniami potencji i grupy z impotencją na tie nerwicowym wyróżniono grupę pacjentów, którzy cierpieli na zaburzenia potencji i zaburzenia snu (30 osób).

Mężczyźni z zaburzeniami potencji, objawiający dolegliwości nerwicowe (31 osób badanych) różnią się zasadniczo od mężczyzn mających oligosymptomatyczną impotencję. U neurotyków można znaleźć wiele innych objawów: pacjent dręczy się, szuka pomocy, jest niezwykle bo- jaźliwy, labilny wegetatywnie, łatwo porzuca pracę, pragnie uzyskać rentę, ma bóle serca i innych narządów, skarży się na zaburzenia snu, wahania nastroju itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *