| |

KAPRONIAN I JEGO STOSOWANIE

Działanie niepożądane tego leku jest nieznaczne może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, nudności, zaburzenia czynności wątroby. Powoduje też niekiedy wysypkę skórną.

Alliloestrenol (Gestanon, Turinal), mający szerokie zastosowanie w utrzymaniu ciąży zagrożonej poronieniem czy porodem niewczesnym [9, 17, 10], jest syntetycznym steroidem stosowanym doustnie. Wykazuje wyraźne działanie gestagenne, mocniejsze niż progesteron, w stosunku do mięśnia macicy, a szczególnie do trofobłastu, powodując pobudzenie aktywności tego gruczołu wewnątrzwydzielniczego, wskutek czego utrzymuje ciążę. Mimo powszechnego stosowania nie stwierdzono wyraźnych działań niepożądanych. Jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Trengeston (Retroid) jest kolejnym skutecznym syntetycznym związkiem o działaniu gestagennym, W położnictwie stosowany jest w poronieniach zagrażających i nawykowych. Ma szerokie zastosowanie w zaburzeniach endokrynologicznych w ginekologii [19].

Nie wykazuje działania niepożądanego zarówno w stosunku do matki, jak i dziecka. Rzadko powoduje nudności, uczucie znużenia, bóle głowy czy bolesne skurcze w jamie brzusznej.

Estrogeny, a zwłaszcza dietylostylbestrol (Stilboestrol) – syntetyczny związek niesteroidowy o wyraźnym działaniu estrogennym, podobnym do estradiolu, do niedawna był najpopularniejszym lekiem stosowanym w celu uzupełnienia braków estrogenów w toku zagrożonej ciąży. Jest on nadal stosowany w ograniczonym zakresie.

Drastyczne doniesienia o działaniu teratogennym i rakotwórczym die- lylostylbestrolu, zwłaszcza w odniesieniu do płodów żeńskich, spowodowało jego wycofanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *