| |

Liszaj rumieniowaty – długotrwały stan podgorączkowy

Chorobie towarzyszy długotrwały stan podgorączkowy i niekiedy niewielkie stosunkowo objawy uszkodzenia serca, nerek, przewodu pokarmowego oraz powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych. Zmiany we krwi są nieznaczne i niestałe. W moczu występuje jako stały objaw kreatynuria.

W początkach choroby zapalenie skórno-mięśniowe przypomina akro- dynię. W miarę rozwoju choroby dominujące objawy nużliwości mięśni i kreatynuria naprowadzają na właściwe rozpoznanie. W przypadkach wątpliwych rozstrzygnięcia można oczekiwać z badania histologicznego wycinka mięśnia (zwykle z łydki). Rokowanie jest u dzieci wątpliwe. Spostrzegano wyleczenia całkowite po stosowaniu dużych dawek korty- koidów przez długi okresu czasu.

– 3. Zapalenie guzkowe okołotętnicze (periarleriitis nodosa) należy do bardzo rzadkich w wieku dziecięcym. Charakteryzuje się ono obecnością zmian martwiczych i zapalnych w małych tętniczkach prowadzących nieraz do tętniaków zmiany te po pewnym czasie dają obraz guzków. Ich obecność pozwala na rozpoznanie.

Przyczyna jest nie znana. Z objawów chorobowych wymienić należy: gorączkę, osłabienie, spadek wagi, nieokreślone bóle w kończynach, niedokrwistość, leukocytozę niekiedy z eozynofilią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *