| |

Mięśniaki podsurowicze

Utkanie to układa się wokół mięśniaka, stanowiąc jakby jego osłonę względnie torebkę.

Jakkolwiek wszystkie mięśniaki macicy rozwijąją się zrazu śiódściennie, bez względu na ich umiejscowienie w trzonie, w szyjce czy też w części pochwowej tego narządu, to w późniejszym okresie ich rozwoju rozróżnić możemy – w zależności od siedziby guza – trzy rodzaje mięśniaków.

– a) Mięśniaki podsurowicze, czyli pod- otrzewnowc (myomata subserosa). Występują one przeważnie jako guzy mnogie, a ponieważ mają dużą swobodę wzrostu mogą osiągać większe rozmiary niż inne typy mięśniaków macicy. Rozwijają się przeważnie w kierunku jamy otrzewnowej, nie zdradzając się zrazu żadnymi objawami. Dopiero powiększenie objętości brzucha zwraca uwagę chorej i skłania ją do udania się do lekarza. W pewnych jednak przypadkach mogą wywoływać bóle w dole brzucha oraz zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca, jeżeli uciskają na pęcherz moczowy lub na odbytnicę.

Mięśniaki podsurowicze są na ogól słabo ukrwione, gdyż z reguły zaopatrzone są przez naczynia krwionośne zdążające do nich od macicy w samej nasadzie guza albo nawet w jego szypule. Bardzo często też ulegają zmianom wstecznym.

Otrzewna pokrywająca je połączona jest z powierzchnią guza jedynie cienką warstwą luźnej tkanki łącznej podsurowiczej, o ile w następstwie jakiegoś procesu zapalnego w tej okolicy nie przyszło między nimi do ściślejszych zrostów.

– b) Mięśniaki śródścienne (myomata interstitialia). Są one zwykle znacznie mniejsze od mięśniaków podoi rzewno- wych, jakkolwiek znane są przypadki rozwoju w przedniej lub tylnej ścianie macicy pojedynczego dużego mięśniaka tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *