| |

NOWOTWORY SROMU ŁAGODNE

Włókniaki rzadko występują na sromie, jakkolwiek najczęściej spośród guzów utkania łącznotkankowego. Są to twory rozwijające się u kobiet głównie pod koniec okresu dojrzałości płciowej, a także i po przekwitaniu. Osiągają one niekiedy duże rozmiary (wagę kilku kilogramów). Kształt ich, najczęściej kulisty lub jajowaty, zależy w dużej mierze od rozmiesźczenia ich łącznotkankowego utkania. Tym tłumaczy się, że czasami występują jako guzy twarde, uwypuklające się na zewnątrz, a czasami miękkie, pokryte cienką skórą, niekiedy o cechach zaniku. Rozróżniamy w zasadzie dwie postacie włókniaków sromu. Występują one albo jako:

– a) twarde guzy zbudowane z mniej lub więcej zbitej tkanki łącznej – określamy je wówczas mianem fibroma vutvae mogą one uwypuklając się i naciągając skórę, która je pokrywa, mieć dłuższą lub krótszą szypułę (jibrema vulvae pendulum)} ale mogą być również tworami nieuszypuiowanymi powstają w skórze i w tkance podskórnej, a nawet w warstwach głębszych tkanki łącznej (faseta pebina)

– b)lub też jako włókniaki miękkie (moUuscum pendulum), które cechuje znacznie większa różnorodność kształtu w porównaniu z włókniakami twardymi. Mają one nieraz bardzo cienką szypułę. W dotknięciu robią wrażenie gładkich, śliskich tworów. Punktem ich wyjścia jest sama skóra.

Włókniaki sromu tylko w wyjątkowych przypadkach ulegają zwyrodnieniu złośliwemu. Częstsze natomiast jest ich zwyrodnienie śluzowe (degeneratio myxo- matosa).

Najczęściej usadawiają się na wargach sromowych większych lub w napletku łechtaczki. Niekiedy powstają również z części więzadła obłego leżącej przed kanałem pachwinowym. Usunięcie wlókniaka sromu nie jest trudne.

– b) MIĘŚNIAKI (nryomalti)

Mięśniaki sromu występują głównie jako guzy o typie wlókniako-mięśniaków (fibromyoma). Właściwe mięśniaki sromu (leiomyoma) zdarzają się bardzo rzadko. Punktem ich wyjścia bywa warga sromowa,.

– c)INNE NOWOTWORY ŁAGODNE

Śluzaki (myxomata), tluszczaki (lipomata), naczyniaki (haemangiomata), chrzęst- niaki (chondromata) i nerwiaki (neuromata) należą do guzów rzadko występujących na sromie. Leczenie ich polega na usunięciu operacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *