| |

Osłuchiwanie klatki piersiowej

Osłuchiwanie klatki piersiowej małych dzieci wymaga dużej cierpliwości, gdyż nie możemy im nakazać wykonywania miarowych syste matycznych oddechów jak to robimy u dzieci starszych i dorosłych. Płacz i krzyk dziecka podczas osłuchiwania przeszkadzają naturalnie do pewnego stopnia, jednak nie tak bardzo jak podczas opukiwania. Mają one natomiast tę dobrą stronę, że podczas tego dziecko wykonuje głębokie wdechy, do czego trudno je inaczej nakłonić. Trzeba się nauczyć nie słyszeć krzyku, jak patrzący przez mikroskop „nie widzi” okiem,.’ którym nie zagląda do mikroskopu.

Dla dokładnego zbadania szmerów oddechowych u dziecka starszego należy mu często zademonstrować prawidłowe oddychanie w przypadkach, gdy nie czyni ono tego należycie.

Z wyjątkiem wcześniaków i słabych niemowląt, szmer oddechowy dziecka jest znacznie głośniejszy niż u dorosłego, jest bardziej zbliżony do szmeru nieokreślonego. Jest to skutkiem stosunkowo szerokiego światła oskrzeli, małej masy tkanki płucnej oraz cienkości powłok, przewodzących w większym stopniu szmer powstający w oskrzelach.

Określanie przewodnictwa głosu i drżenia jest możliwe nawet u dzieci młodszych, pod warunkiem zdobycia współpracy dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *