| |

PARAPLEGIA

W reakcjach seksualnych przebiegających na zasadzie odruchu rdzeniowego wyróżnia się 5 składowych części łuku odruchowego, po których musi przebiegać pobudzenie, aby wywołać reakcję. Są to: receptor (najczęściej narządy płciowe), droga doprowadzająca (nerwy czuciowe), ośrodek (ośrodki seksualne w rdzeniu), droga odprowadzająca (nerwy wegetatywne) oraz efektor (narządy płciowe). Gdy na receptor zadziałają bodźce seksualne, powstające w nim pobudzenie elektryczne przesuwa

Paraplegia – porażenie poprzeczne (kończyn dolnych), Tetraplegia – porażenie kończyn górnych i dolnych. się wzdłuż włókna nerwowego doprowadzającego zgodnie z prawem rozchodzenia się impulsów nerwowych. Częstość impulsów jest proporcjonalna do siły bodźca siła ta zostaje więc zakodowana w częstości potencjałów czynnościowych.

Odruch erekcji zapoczątkowany zostaje przez receptory dotykowe. Pobudzenie przekazywane jest przez nerw grzbietowy prącia lub łechtaczki oraz przez nerw sromowy do ośrodka erekcji w rdzeniu krzyżowym. Drogę odprowadzającą stanowią włókna przywspółczulne, przebiegające przez korzonki przednie, nerw sromowy i nerwy miedniczne do plexus hypogastricus (autonomiczny splot podbrzuszny dolny), gdzie kończą się w węzłach zwojowych (zwoje miedniczne). Włókna pozazwojowe w postaci nerwów trzewnych miednicznych przedostają się do naczyń krwionośnych i ciał jamistych prącia lub łechtaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *