| |

Patogeneza hiperkalcemii

Hiperkalcemia polekowa może być także wynikiem zmniejszenia kal- ciurii. Do leków zmniejszających wydalanie wapnia z moczem zalicza się tiazydowe leki moczopędne. Na podstawie badań ostatnich lat można przypuszczać, że hiperkalcemiczne działanie pochodnych tiazydowych uwarunkowane jest nie tylko zmniejszeniem kalciurii, lecz także zwiększeniem wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, spowodowanego wzrostem biosyntezy 1,25-dihydroksycholekalcyferolu.

Patogeneza. Hiperkalcemia jest przyczyną upośledzenia czynności zagęszczania moczu przez nerki, zaburzeń nerkowej gospodarki potasowej oraz odkładania się soli wapniowych w miąższu nerkowym. Ponadto wywołuje ona zmianę pobudliwości tkanki mięśniowej i nerwowej, objawiającej się zaburzeniami rytmu serca, osłabieniem siły mięśniowej i odruchów ścięgnistych. Ponadto zwiększenie stężenia wapnia w osoczu jest przyczyną zaburzeń psychicznych.

Obraz kliniczny. Najważniejsze są objawy nerkowe. Nadmierna utrata wody i sodu z moczem jest przyczyną wzmożonego pragnienia. Przy hi- perkalcemii przebiegającej z hiperkalciurią mogą wystąpić napady kolki nerkowej. Z objawów ze strony przewodu pokarmowego należy wymienić brak łaknienia, wymioty oraz zaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *