| |

Pełne wywiady w pediatrii

– 1) zasadnicze cechy rodzinne,

– 2) warunki otoczenia i bytowania dziecka,

– 3) dane dotyczące ważniejszych cech dziecka, przebytych chorób oraz szczepień ochronnych,

– 4) historię obecnej choroby dziecka.

– 1. Z patologii ogólnej i z codziennego spostrzegania klinicznego wiemy, że pewne właściwości rodzinne wywierają często bardzo ważny wpływ na ustrój każdego człowieka i że uświadomienie sobie tych spraw jest konieczne do oceny stanu dziecka. Nie możemy tutaj wchodzić w szczegóły, wspomnijmy więc tylko dla przykładu takie stany, jak skłonność do schorzeń alergicznych, przebycie kiły przez rodziców, istnienie konfliktu serologicznego, styczność z gruźlicą itp.

Pediatra jest pod tym względem w wyjątkowo korzystnej sytuacji, gdyż spostrzega rodziców — może więc bezpośrednio sprawdzić słuszność wielu danych.

– 2. Otoczenie i warunki bytowania dziecka wywierają przemożny wpływ na kształtowanie się jego ustroju, i to w różnym stopniu jego cech fizycznych, jak d właściwości psychicznych. Wybitne znaczenie tych czynników zostało w całej pełni poznane i stwierdzone dzięki badaniom Pawiowa, jego współpracowników i następców. Trzeba tylko pamiętać, że wpływ ten sięga nie tylko pierwszych dni życia dziecka. Coraz bardziej przekonujemy się o tym, że również warunki bytowania zarodka i płodu wywierają przemożny wpływ na jego kształtowanie się, że patofizjologia noworodka jest w przeważnej swej części zależna od warunków ciąży i że ich sikutki często utrzymują się w późniejszych okresach życia dziecka, niekiedy przez całe życie.

Zbieranie wywiadów powinno więc uwzględnić również i ten okres rozwoju dziecka.

– 3. Cechy i właściwości dziecka wynikają zwykle z danych uzyskanych w punktach 1 i 2. Dane te uzupełniamy wiadomościami o przebytych chorobach (zakaźnych i innych) oraz szczepieniach ochronnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *