| |

Rozpoznanie torbieli nadjajnika

Rozwijają się między blaszkami krezki jajowodu, są jednak czasem uszypułowane, a szypuła ta, utworzona z górnej części więzadła szerokiego, umożliwia powstanie skrętu guza. Do płynnej jego treści dostaje się wówczas pewna ilość krwi. Jajnik i jajowód, jako narządy przylegające ściśle do torbieli nadjajnika, mogą być wciągnięte w skręt guza. W następstwie tego przychodzi do znacznego ich powiększenia wskutek przekrwienia biernego i wylewów krwi. Jajnik wygląda wówczas jak sinoczerwony, miękki twór, przypominający na przekroju twardy skrzep krwi.

– b)Torbiel przyjajnika (cystis paroophonn), która jest pozostałością po obwodowej, doogonowej części ciała Wolffa i składa się z nieregularnych, szczątkowych kanalików, umiejscowionych w więzadle szerokim, między macicą i nadjajnikiem jest również niezłośliwym tworem rozwijających się międzyblaszkowo i nie dochodzących z reguły do większych rozmiarów.

Zarówno z nadjajnika, jak i przyjajnika powstać mogą również i inne nowotwory, a więc gruczolaki, raki i brodawczaki. Są to jednak guzy trafiające się wyjątkowo.

Rozpoznanie zarówno torbieli nadjajnika, jak i przyjajnika jest możliwe dopiero po otwarciu jamy brzusznej. Stwierdza się wówczas obok torbieli prawidłowy jajnik. Większe torbiele wywołują objawy bciskowe i przesuwają macicę w bok od linii środkowej.

Leczenie polega na usunięciu torbieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *