| |

Upadek sił i częste zatrzymywanie się miesiączki

Cechą wspólr ą wszystkich przetok moczowych jest wypływanie moczu przez pochwę i to stale, jeśli przetoka jest powyżej zwieracza cewki, natomiast przy’ każdorazowym oddawaniu moczu, jeśli uszkodzona jest cewka moczowa. W razie istnienia przetok moczowodowych (np. po operacjach) mocz odpływa wprawdzie stale przez pochwę, ale chora może również oddawać dowolnie przez cewkę moczową mocz spływający do pęcherza z drugiej nerki.

Wskutek ciągłego spływania moczu po sromie i udach powstają miejscowe zapalenia skóry, nieraz bardzo trudne do wyleczenia. Najcięższym jednak powikłaniem towarzyszącym temu cierpieniu jest stopniowy rozstrój nerwowy osób zdających sobie sprawę ze wstrętu, jaki muszą budzić w otoczeniu. Upadek sił i częste zatrzymywanie się miesiączki – najprawdopodobniej w następstwie hamującego wpływu czynników nerwowych – stanowią powikłania już mniejszej wagi.

Badanie lekarskie ma na celu przede wszystkim wyłączenie, czy nie chodzi tu o mimowolne oddawanie moczu bez przetoki. Stwierdzenie otworu w pochwie, drążącego do dróg moczowych, rozprasza wszelkie wątpliwości. Niekiedy jednak przetoka jest tak mała, iż dopiero wstrzyknięcie do pęcherza moczowego przez cewnik odpowiedniego barwnika i przekonanie się, którędy płyn spływa do pochwy, decyduje o rozpoznaniu. Jeśli wziernikowanie pęcherza okaże się koniecznością, należy wpierw założyć do pochwy balon gumowy celem chwilowego uszczelnienia dróg moczowych.

Leczenie przetok moczowych jest tylko chirurgiczne. Jakkolwiek zdarza się, że małe przetoki goją się samoistnie lub zamykają się po założeniu na czas dłuższy do pęcherza cewnika gumowego, to jednak większość ich wymaga zeszycia. Do zabiegu operacyjnego i zeszycia przetoki moczowej poporodowej należy przystępować jednak dopiero wówczas, kiedy warunki gojenia się rany są dobre, a więc po ukończeniu okresu połogowego, najwcześniej w trzy miesiące po rozwiązaniu. Zabieg ten może być bardzo trudny i może wymagać nawet poprawek. Do najniewdzięczniejszych należy zeszycie przetoki moczowodowo- pochwowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *