| |

Wyczucie dolnego bieguna śledziony

Przystępujemy kolejno do wymacania dolnego brzegu wątroby podczas głębokiego wdechu. Należy rozpocząć jego poszukiwanie od dolnych części jamy brzusznej i stopniowo posuwać się ku górze, by nie przeoczyć znacznego powiększenia wątroby. Fizjologicznie dolny brzeg wątroby wystaje spod łuku żebrowego jedynie w wieku niemowlęcym o 1 cm. Poza tym wyczuwanie go jest prawie stale wyrazem powiększenia tego narządu, gdyż opuszczenie wątroby zdarza się bardzo rzadko u dzieci. W przypadkach wątpliwych rozstrzyga opukowe okreś-lenie górnej granicy wątroby.

Wyczucie dolnego bieguna śledziony u dzieci, zwłaszcza w przypadkach nieznacznego powiększenia tego narządu, wymaga pewnej wprawy i odpowiedniego podejścia. Badający powinien znajdować się po prawej stronie dziecka badanego i podczas wdechu przesuwa palce prawej ręki ku górze i przodowi pod lewy łuk żebrowy. Określa się stopień powiększenia śledziony, jej spoistość, powierzchnię (w przypadkach znaczniejszego powiększenia). Przypominamy, że w przeciwieństwie do guzów narządów głębiej położonych (np. guzy nadnercza) na powierzchni powiększonej śledziony nie stwierdzamy obecności jelit.

Okolica wyrostka robaczkowego powinna być dokładnie zbadana za pomocą opuku i dotyku u każdego dziecka dla uniknięcia przeoczenia istniejącego tam procesu chorobowego, nieraz utajonego.

W razie najmniejszej wątpliwości nasuwającej się w związku ze stanem ogólnym i wynikiem badania jamy brzusznej konieczne jest uzupełnienie badaniem per lectum. Wyjaśnia to nam często istotę sprawy chorobowej, np. przez stwierdzenie naoieku w razie zapalenia wyrostka robaczkowego, lub też guza i krwi na palcu badającym w przypadku wgłobienia jelit. Zaniedbanie tego sposobu badania jest niejednokrotnie powodem katastrofalnych błędów rozpoznawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *