| |

Zasadnicze działanie estrogenów

Oznaczenie receptorów opiera się głównie na określeniu wolnych receptorów cytoplazmatycznych. Kobiety w okresie menopauzy mają więcej receptorów dla estrogenów niż kobiety przed menopauzą. Ilość ich jest zależna od stopnia związania z estrogenami endogennymi.

Narządy płciowe i sutek. Macica jest jednym z głównych narządów docelowych dla estrogenów. Działanie estrogenów polega na wzmożeniu przepływu krwi przez macicę, powiększeniu objętości masy mięśniowej przez zwiększenie syntezy białek i zwiększenie uwodnienia macicy. Synteza białek kurczliwych wzmaga wrażliwość mięśnia macicy na oksytocynę.

Zasadnicze działanie estrogenów dotyczy endametrium. Pobudzają one wzrost błony śluzowej macicy (komórek nabłonkowych, podścieliska i naczyń) oraz gruczołów, które wzrastają, ale pozostają proste. Dopiero w następstwie owulacji, pod wpływem progesteronu, następuje ich skręcanie i zwiększa się liczba naczyń w podścielisku, Tym zmianom towarzyszy zmniejszenie liczby mitoz, wakuolizacja, zmniejszenie zawartości glikogenu i zmiany w komórkach powierzchniowych doczesnej. Wraz ze zmniejszeniem stężenia steroidów pojawia się miejscowe uwalnianie pro- staglandyn (PGFS), co prowadzi do skurczu naczyń, martwicy błony śluzowej i wystąpienia krwawienia miesiączkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *